FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkı Oslo’nun tekrarlanmasına izin vermeyecek

Filistinli hukukçular, Oslo İlkeler Anlaşması’nın yeni versiyonuyla hayata geçirilmesi konusunda uyararak ve böyle bir durumun esirlerle yakınlarını fazlasıyla etkileyeceğini belirterek, Filistinli görüşmecilerden eski tecrübelerden gereken dersi almalarını istedi.

Esirler konusunda araştırmalarıyla tanınan eski esir Abdunnasır Feravine dün akşam (13 Eylül Pazartesi) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Filistin halkı Oslo hatalarının yeniden tekrarlanmasını kesinlikle kabul etmeyecektir. Filistin halkı bütün esirleri serbest bıraktıracak bir anlaşmayı bekliyor”.

Feravine, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oslo İlkeler Anlaşması’nın 17. yıldönümünde işgal rejimiyle Abbas yönetimi arasında başlayan müzakerelerin yeni bir Oslo’ya dönüşmemesi gerekir. Oslo Anlaşması’yla Siyonist zindanlarda bulunan Filistinli esirler özgürlüğe erken kavuşma umudunu yitirdiler. Bu da hem onların hem de yakınlarının psikolojisini alt üst etti. Bu anlaşmayla Filistin esirler hareketi de darmadağınık oldu”.

Feravine, işgal rejiminin binlerce Filistinli esirin meselesini siyasi ve ulusal boyutundan çıkarıp insani bir boyuta indirgemesinden endişe duyduklarını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.