FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkı oyunları bozacaktır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Filistin halkının; başta Kudüs ve mültecilerin geri dönüş hakkı olmak üzere sabit haklarını hedef alan bütün komploları boşa çıkaracağını söyledi.

Ebu Zuhri, Filistin Enformasyon Merkezi’nin kendisiyle yaptığı söyleşide, Siyonist Maariv gazetesinin kurulması muhtemel Filistin devleti ile ilgili Siyonist bakış açısı olarak duyurduğu Siyonist güvenlik planının tartışılmayacak kadar anlamsız olduğunu belirterek; havada, denizde ve karada Siyonist işgalin devam etmesinden bahseden bu planın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ebu Zuhri, şu anda Filistin devletinden ve Filistin devletiyle ilgili Siyonistlerin projelerinden bahsedilmesinin kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu belirtti.

Ebu Zuhri “Filistin Devleti” fikrinin, ABD Başkanı Bush’un son döneminde gündeme getirilmesine dikkat çekerek, Hamas’ın işgali tanımayacağı gibi, geçici ve şekli bir devlet fikrine de karşı olduğunu söyledi.

Mekke ve Kahire anlaşmalarının gerekliliklerini yerine getirmeyi reddeden Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile görev süresinin son aylarını yaşayan Mahmut Abbas’ın bundan sonra görüşmeye yetkili olmadıkları gibi Filistin halkı adına konuşmaya ve görüşme talebinde bulunmaya da haklarının bulunmadığını belirtti.

Ebu Zuhri, son zamanlarda diyalogdan bahseden Ramallah yönetiminin aslında uzlaşmayı hedeflemediğini, işgalcilerle varmak istedikleri anlaşmayı meşrulaştırmak için çaba gösterdiğini ifade etti. Ebu Zuhri yapılacak bir diyaloğun öncelikle, Kahire ve Mekke anlaşması çerçevesinde Filistin içi sorunları gidermeyi amaçlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (29) içerik yüklenmiştir.