FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkı Toprak Günü’nü andı

1948 Yılında işgal edilmiş topraklardaki Filistinliler, “Toprak Günü”nün 34. yıldönümü münasebetiyle dün bir dizi etkinlik düzenledi. Şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakan Filistinliler toprak yarasının kanamaya devam ettiğini ve bu meselenin düşmanla çatışmanın ana nedenlerinden biri olduğunu ifade ettiler.

Binlerce Filistinlinin katılımıyla düzenlenen gösteride “Yaşasın toprak günü”, “En büyük şeref şehitlerimizindir” gibi dövizler göze çarparken, “Bu topraklar özgürleşecek”, “Teslim olmak yok”, “Düşmanın tankları bizi yıldıramaz”, “Birlik, birlik” gibi sloganlar atılması da dikkat çekti.

Etkinlikte bir konuşma yapan Parlamenter Birlik Partisi Başkanı Dr. Cemal Zehalika şöyle dedi: “On binlerce kişinin Toprak Günü etkinliklerine katılması, halkımızın ırkçılığa, ayrımcılığa karşı durmak ve kendi topraklarını korumak için mücadeleye hazır olduğunu gösteriyor. Bu katılım oldukça önemlidir. Çünkü bu katılımla direnişe hazır olduğunu gösteren Filistin halkı Siyonistlerin evleri yıkma, Kudüs’ü Yahudileştirme ve Mescidi Aksa’yı yıkma planlarına karşı durmaları konusunda yöneticilerin omuzlarına sorumluluk yüklüyor.”

Aslında Toprak Günü’nde yapılan bu etkinliklerin yerine geniş çaplı grevlerin yapılmasının daha mantık olduğunu belirten Zehalika, “Toprak yarasının kabuk bağlayıp kapandığını zannedenler yanılıyor. Bu yara hâlâ açık ve kanamaya devam ediyor. Topraklarımızın %80’ini gasp eden düşmanla savaşımızın birinci maddesi olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

İşgal rejiminden sadece ırkçı muamele görmediklerini belirten Zehalika, işgal rejiminin Filistinlilere ait olan her şeye saldırdığını ve yok etmek için çaba harcadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.