FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkı: Topraklar işgalden ancak direnişle kurtarılır

Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde Dr. Halil Eş-Şikaki başkanlığında faaliyet gösteren Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi ile Siyonist işgal rejiminde faaliyet gösteren Truman Barış Enstitüsü tarafından hem Filistin toplumu, hem de Siyonist toplumu içinde yapılan kamuoyu yoklamasında, Filistinlilerden üçte ikisinin Siyonist rejimini işgal ettiği Filistin topraklarından çıkarabilecek tek gücün direniş olduğuna inandığı sonucu ortaya çıktı.

Yapılan ankette “BM’nin Filistin’i gözlemci statüsüne çıkardıktan sonra, Siyonist işgal rejimi işgal ettiği Filistin topraklarından nasıl çıkarılabilir?” sorusuna, katılımcıların % 41’i silahlı mücadeleyle cevabını verirken, % 24’ü de barışçıl direnişle olabileceği yönünde görüş beyan etti. Buna göre sonuçta her iki kesim de direnişle toprağın alınabileceğini ifade ederken, düşmanla barış görüşmelerine dönmeyi kabul edenlerin sayısı ise % 30’larda kaldı.

Siyonist toplumun % 41’i Filistinlilerin intifadaya başlayacağını tahmin ederken, % 26’sı barışçıl direnişin olacağını umuyor ve % 20’si de Filistinlilerin barış görüşmelerine döneceğini düşünüyor.

Son Gazze savaşı ve BM’deki çabaların ardından işgal rejimini Filistin topraklarından çıkarma yolu olarak Hamas’ın takip ettiği yolun mu, yoksa Abbas’ın yolunun mu doğru olduğuyla ilgili bir soruya, ankete katılanların % 60’ı Hamas’ın tercih ettiği direniş yolu, % 28’i ise Abbas’ın görüşme yolu cevabını verdi.

Filistinlilerden % 81’i son savaşta Hamas’ın bölgenin en güçlü ordusuna galip geldiğine inanırken, Siyonistler’in % 42’si her iki tarafın da üstün gelmediğini, % 26’sı işgal ordusunun galip geldiğini, % 20’si Hamas’ın galip geldiğini, % 10’u ise her iki tarafın üstün geldiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (1) içerik yüklenmiştir.