FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Filistin halkı topraklarının pazarlık konusu olmasını kabul etmeyecek

Suriye’de bulunan Filistinli sivil ve mesleki örgütler; değişik kesimleriyle tüm Filistin halkının topraklarının bir zerresinin bile pazarlık konusu olması yada başta mültecilerin diyarlarına geri dönme hakları olmak üzere meşru tüm haklarından ödün vermeyi kabul etmeyeceğini belirttiler.

Filistinli örgütler bugün yayınladıkları ortak bildiride Arap ve İslam alemlerini; kutsallıklara yönelik yapılan tüm ihlallere ek olarak bu kutsallıklardan her hangi bir şekilde ödün verilmesine karşı çıkmalarına çağırdılar.

Bildiride ayrıca İsrail ile her türlü normalleştirmeyi reddetme ve Filistin halkı hakkında işledikleri tüm suçlardan dolayı İsrailli yöneticilerin uluslararası mahkemelerde yargılanmalarına çalışılması talebinde bulunuldu.

Filistinli örgütler bildirilerinde, yahudi yerleşim birimlerinin İslam ve Arap alemlerini tehdit ettiğine ve boyunlarını eğmekle birlikte zenginliklerini çalmayı amaçladığını kaydettiler.

Uluslararası toplum ve insan hakları kurumlarının İsrail’in uygulamalarını kınamalarının talep edildiği bildiride, birlikte Gazze’ye uygulanan katı ablukanın kaldırılmasıyla birlikte İsrail’in Filistin halkına yönelik tüm düşmancıl saldırılarına son verilmesine çaba harcamaları istendi.

Bildiride bunlara ek olarak, tüm Filistinli grupların saflarını birleştirmeleri ve ulusal birliğe doğru bir giriş teşkil etmeleri yönünde uusal uzlaşmayı sağlamak için üstün çabalar harcamaları çağrısı yapıldı.

Filistinli sivil ve mesleki örgütler bildirilerinde; Suriye’nin Filistin halkı ve mücadelelerini destekleyen tutumlarına takdir ve memnuniyetlerini dile getirdiler. Aynı zamanda Filsitin halkının işgal altındaki topraklarda İsrail zulmü ve düşmanlığına karşı gösterdikleri direnişi selamladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.