FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkına hizmet için görevimi sürdüreceğim

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk, esaretinin sona ermesinden bu yana Filistin Parlamentosu’ndaki ofisine girmesinin Ramallah Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerince engellendiğini söyledi.

Duveyk, Safa Haber Ajansı’na dün (5 Eylül Cumartesi) verdiği demeçte, “Engelleme devam ediyor, bu konuda yeni bir gelişme yok. Fakat biz, halkımıza ve haklı davasına hizmette görevimizi yerine getirmeye kararlıyız” dedi.

Birkaç gün önce dokuz esir milletvekilinin serbest bırakılmasına da değinen Duveyk, bu milletvekillerinin zulme uğradığını ve uzun süre görevlerinden uzak tutulduklarını, işgalcinin onları görev sürelerinin sonuna doğru serbest bıraktığını söyledi.

Bu sayıda esir milletvekilinin tek bir seferde serbest bırakılması hakkında da görüş bildiren Duveyk, “Şüphesiz “İsrail” bu konudaki gerçek niyetini belli etmez. Fakat görünen sebep, tutukluluk sürelerinin sona ermesidir” dedi.

İnsanlık tarihinde milletvekillerinin esir alınması gibi bir durumun daha önce yaşanmadığına işaret eden Filistin Parlamentosu Başkanı, işgal güçleri tarafından esir alınan milletvekillerinin tüm suçlarının halkları tarafından seçilmek olduğunu belirtti.

İşgalciyle daha önce yaşanan deneyimler ışığında serbest bırakılan milletvekillerinin yeniden esir alınmamasını garanti edecek hiçbir şeyin olmadığını kaydeden Duveyk, serbest bırakılan esir milletvekillerinin serbest kalmak için işgalciye herhangi bir taahhüt imzalamadıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.