Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Filistin halkına olan desteğin artırılması gerekir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney dün öğleden sonra Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ve beraberindeki heyeti kabulü sırasında yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişine temasla, İran ve Sri Lanka arasındaki ilişkilerin köklü olduğunu ama hiçbir zaman bu ilişkilerin bugünkü güzellikte olmadığını, zira daha geniş kapsamlı ilişki ve işbirliği için çok güzel bir ortam ve hedefin mevcut olduğunu söyledi.

Sri Lanka devletinin ülke içindeki sorunların uhdesinden geldiğini belirten Rehber İmam Ali Hamaney Sri Lanka’nın Filistin’i destekleme konusundaki aktif siyasetlerini takdir ederek, “Filistin her yönden zulme uğratılmış mazlum bir halktır ve Filistinlilerin katil düşmanı yani İsrail Amerika’nın desteğiyle tüm imkanını Filistinlilerin haklarının çiğnenmesi yolunda harcamaktadır. Nitekim kendi ülkelerinde sorumluluk sahibi olan herkes, Filistin’in savunulması ve desteklenmesi için aktif bir rol ifa etme eğiliminde olması gerekir dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasının bir diğer bölümünde ise Sri Lanka cumhurbaşkanının Tahran ziyaretinin iki ülke münasebetlerinin tüm alanlarda daha da genişletilmesi için iyi bir ortam oluşturması temennisinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Rahimi’nin de katıldığı bu kabulde Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa kendilerinin yıllar öncesinden Filistin halkı ile dostluk ilişkileri içine girdiklerini ve uluslar arası alanlarda da sürekli olarak Filistin halkının himayesi yönünde kendi görüşlerini beyan ettiklerini ve bu siyasetleri ile kıvanç duyduklarını söyledi.

Mahinda Rajapaksa ayrıca ülkesi Müslümanlarının müdafaası ve teröristlerle mücadele konusundaki kararlılıklarını hatırlatarak, terörist saldırılar sonucu kendi ev barklarını terk etme mecburiyetinde kalan Müslümanları güvenliğin sağlanması ardından kendi bölgelerine yeniden yerleştirmeyi başardığını söyledi.

Sri Lanka cumhurbaşkanı ayrıca İran ve Sri Lanka arasındaki ilişkilerin tarihi bir sürece dayandığını ve kendilerinin İran’ın tüm yardım ve desteklerinden dolayı minnettar olduklarını ve tüm alanlarda özellikle ekonomik ilişkileri daha da artırmaya hazır olduklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.