FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkından Amr Musa’ya tepki

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın Gazze’ye düzenlediği ziyaret esnasında sergilediği tutum Filistin halkında çeşitli tereddütlere ve tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Filistinliler, işgalci siyonistlerin Özgürlük Filosuna düzenlediği saldırıda gerçekleştirilen korkunç katliam sonrası ortaya çıkan zorlayıcı şartlar sebebiyle gerçekleştirilen söz konusu ziyaretin şimdilik bir yarar sağlamadığını dile getirdiler.

Filistinliler konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda böyle zor şartlara bağlanan ve yokuşa sürülen yardım vaatlerini çok duyduklarını dolayısıyla bu tür vaatlere iyice doyduklarını ve kendileri için bir ümit olmaktan çıktığını ifade ettiler.

Onlardan biri de, on ferdini ve evini siyonistlerin vahşi saldırılarında kaybeden Semmuni ailesinin çocuklarından dokuz yaşındaki Ayet. Bu küçük kız da Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’yı ve beraberindeki heyeti Rafah sınır kapısında karşılayan kalabalığın içindeydi. Musa’nın dün akşam düzenlediği basın toplantısında, yıkılan evlerin imarı için ellerinde para olduğunu fakat verilmesinin Filistinliler arasında uzlaşma sağlanması şartına bağlı olduğunu ifade etmesi üzerine küçük Ayet şunları söyledi:

“Düşmanın saldırısından ve evlerimizi yıkmasından sonra buraya gerek Araplardan ve gerekse başkalarından kadın erken pek çok kişi geldi. Farklı renklerde idiler, ama hepsi de Gazze için konuşuyorlardı. Sözleri ümit veriyordu. Ama durumumuzda hiçbir değişiklik olmadı.”

Cibaliya mülteci kampında ikamet eden 45 yaşındaki Muhammed Abdurabbih de Amr Musa’nın tutumunu “değirmenden ses geliyor ama ortada un yok” atasözüyle izah etti. Abdurabbih bu tutumu eleştirerek “bizi laf kalabalığı değil, Gazze’nin yeniden imarı ve maruz kaldığı ambargonun kırılması için atılacak pratik adımlar ilgilendirmektedir” dedi. Muhammed Abdurrabbih daha önce de BM Genel Sekreteri’nin geldiğini ve benzer vaatlerde bulunduğunu ama durumlarında bir değişiklik olmadığını, yıkılmış evlerin yapılmadığını, kapıların açılmadığını, iş imkânlarının sağlanmadığını hatırlatarak hayata geçirilmeyen sözlerden ibaret vaatlere artık karınlarının tok olduğunu söyledi.

Amr Musa’nın, Gazze’ye uygulanan ambargonun devamından yana olduğu bilinen Mahmud Abbas’ın devamlı çıkmaza sürüklediği uzlaşma şartına bağlanan imar yardımı vaadi Filistinliler açısından şimdilik bir ümit ışığı oluşturmuyor. Çünkü Gazze’ye uygulanan ambargonun devamından yana olduğunu muhtelif görüşmelerde dile getiren Mahmud Abbas’ın böyle bir şartı da istismar ederek uzlaşmanın önünü tıkamaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.