AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkıyla dayanışma için Cezayir’den gelen ilmi heyet Gazze’ye ulaştı

Başta Konstantin Üniversitesi olmak üzere birçok üniversiteden öğretim görevlisi ile başkent Cezayir’deki Astronomi Araştırma Merkezi’nden “Kardeşlik ve İlim İçin Cezayir Kafilesi” bünyesinde mahsur Filistin halkıyla dayanışmak için yola çıkan bilim heyeti Gazze’ye ulaştı.

Beş gün Gazze’de kalacak heyetin Gazze’deki üniversitelerde vereceği konferans, seminer ve düzenleyeceği panellerin yanında halka açık toplantı ve konferanslar da düzenleyeceği belirtildi.

Kafile adına yapılan açıklamada “Bilim adamlarından oluşan kafile bu girişimiyle, Siyonist rejimin uyguladığı ambargo nedeniyle akademik tecride mahkum edilen Gazze’deki meslektaşlarının yanında oldukları mesajını vermek istedi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca şunlar ifade edildi: “Konstantin Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Cemal Meymuni’nin başkanlık ettiği kafile ziyaret esnasında UNESCO’nun astronomi ve fizik kürsülerine bağlı atölye salonunun da temelini atacak, Gazze’deki eğitim kurumlarına da astronomi ve gök bilimleriyle ilgili bazı belgeleri teslim edecek.”

Heyet Kahire’de iken Mısır Hilali Gözetleme Merkezi Genel Sekreteri Profesör Besme Ziyab ile Ürdün Astronomi Merkezi başkan yardımcısı da kafileye katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.