FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin hükümeti genişletilecek

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye yaptığı açıklamada “Filistin hükümetini genişletmek için birçok bağımsız şahsiyetle istişarelerde bulundum. Filistin halkına daha iyi hizmet etmek için böyle bir genişletmeyi uygun gördük” dedi.

Filistin hükümetinin dün (29 Aralık Salı) yaptığı haftalık toplantısında konuşan Başbakan Heniyye, Filistin hükümetinin yaptığı bu girişimin iç bölünmeyi sonlandırmak için yapılan barış çabalarını etkilemeyeceğini ve onunla da çelişmediğini ifade etti.

Şu anda Filistin hükümetinde görev alan bakanlardan bazıları birleşik bakanlıkları veya birkaç bakanlığı birden idare ediyor. İçlerinde üç bakanlığı idare edenler de var. Başbakan Heniyye’nin hükümeti genişletme çabası, Filistinli vatandaşlara daha iyi hizmet edebilmek için bazı bakanların omuzlarındaki ağır yükü hafifletme olarak algılanıyor.

2006 yılında yapılan seçimlerde Hamas’ın büyük bir başarı kazanması ve hükümeti kurmasının ardından Siyonistler meclis başkanının yanı sıra, bakan ve vekillerden büyük bir kısmını tutuklamış, Filistin Parlamentosunu ve hükümeti işlevsiz hale getirmek istemişti. Bunun üzerine görevde olan bakanlardan bazıları birden fazla bakanlığa bakmak zorunda kalmıştı. Onun için Heniyye’nin bu adımı anlamlı bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.