FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Hükümeti, Goldstone raporuna cevabını verdi

Filistin Adalet Bakanı Muhammed Ferec El-Gul, İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’nin Goldstone Raporu’ndaki tavsiyelerin takibiyle ilgili raporunu Birleşmiş Milletler’e sunduğunu söyledi.

Ferec El-Gul, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, Goldstone Raporu’ndaki tavsiyeleri takiple görevli resmi komitenin raporunun dün (27 Temmuz Salı) Gazze kentindeki İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ofisine teslim edildiğini bildirdi.

Hükümet’in raporu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a, İnsan Hakları Konseyi’ne ve ilgili kurumlara gönderdiğini ifade eden El-Gul, raporu hazırlayan bağımsız komitenin Goldstone Raporu’ndaki tavsiyelerin takibi için gerekli tahkikatı yapmak üzere eski Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdullah El-Eş’al başkanlığında uzmanlardan teşkil edildiğini söyledi.

Adalet Bakanı, komitenin incelemelerini tamamladıktan sonra rapora son halini verdiğini ve daha sonra raporun kanuni süre içerisinde İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ofisine teslim edildiğini kaydetti.

Raporun Filistin Hükümeti’nin uluslararası hukuka ve insan haklarına saygılı olduğunun göstergesi olduğunu belirten El-Gul, Siyonist işgal devletinin ise uluslararası hukuku hiçe saydığının altını çizdi.

Uluslararası toplumu savaş suçlularının peşini bırakmamaya davet eden El-Gul, savaş suçu işleyenlerin cezalandırılmadan serbest bırakılmalarının daha çok cinayet işlemeleri için teşvik anlamına geleceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.