AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin hükümeti, Rafah Kapısı’nın tamamen açılması çağrısında bulundu

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Mısır yönetimini Rafah Sınır Kapısı’nı her iki yönde de tamamen açmaya davet ederek, kapının kapatılmasının Gazze Şeridi halkının sıkıntılarını artırdığını söyledi.

Filistin Hükümeti, dün (9 Temmuz Salı) gerçekleştirilen haftalık kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Rafah Sınır Kapısı’nın kapatılmasının özellikle hastaların hayatını tehlikeye atacağını, Gazze Şeridi dışına çıkmaları gereken vatandaşların, öğrencilerin ve ailelerin durumunu olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Rafah Sınır Kapısı’nın bugün cüz’i olarak açılması kararının iyi fakat yetersiz olduğunu belirten Filistin Hükümeti, kapının tamamen açılmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Kahire’de Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde gerçekleştirilen ve onlarca masum Mısır vatandaşının ölümüne neden olan katliamdan duyduğu üzüntüyü ifade eden Filistin Hükümeti, Mısır’da fitneden ve şiddetten uzak durulması ve kan dökülmesinin önlenmesi çağrısında bulundu.

Yahudi yerleşimcilerin işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınları da kınayan Filistin Hükümeti, Filistinlileri Mescid-i Aksa’da nöbet tutarak bu tür baskınlara karşı koymaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.