AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin hükümeti, Sina’da 7 Mısır askerinin kaçırılmasını kınadı

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, bu sabah (16 Mayıs Perşembe) Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El-Ariş kenti yakınlarında yedi Mısır askerinin kaçırılmasını kınadı.

Filistin İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Mısırlı askerlerin kaçırılmasının Mısır sokağında güvenlik ve istikrarı hedef alan korkakça bir saldırı olduğunu ifade etti.

Filistin güvenlik birimlerinin Mısır sınırında ve Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan tünellerde güvenlik tedbirlerini artırdığını açıklayan Filistin İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili ipuçlarının ortaya çıkarılması ve olaya karışanların yakalanması için Mısır güvenlik birimleriyle işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Açıklamada ayrıca “Mısır’ın güvenliği Filistin’in güvenliğidir” ifadesine yer verildi.

İsrailli yayın organlarının bedevilere ve bazı güvenlik görevlilerine dayanarak verdiği haberlerde, 3 polis ve 4 askerin Rafah şehrine doğru seyahat ettikleri sırada silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı öne sürüldü.
İddialara göre, saldırganlar El-Ariş’teki polis karakoluna düzenlenen saldırıda suçlu bulunanların yakınlarından oluşuyor. İsmailiyye Ceza Mahkemesi, El-Ariş’te 2011 yılında polis karakoluna düzenlenen ve 5’i polis 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda yargılanan kişiler hakkında Eylül 2012’de idam ve müebbet hapis cezaları vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.