FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin hükümetinden tehcir planlarına tepki

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Siyonist işgal hükümetini Batı Yaka’dan Gazze’ye tehcir planları konusunda uyardı.

Heniyye, Batı Yaka’daki Filistinli vatandaşları da bu uygulamaya karşı çıkmaya; topraklarını, evlerini ve ailelerini terk etmemeye ve işgalcinin emirlerine boyun eğmemeye çağırdı.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, bugün (11 Nisan Pazar) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. “Önce Kudüs’te şimdi de Batı Yaka’nın çeşitli bölgelerinde toprakları sakinlerinden boşaltarak yeni bir emrivaki oluşturmak üzere bir plan yapıldığı açıkça görülmektedir.”

Bu adımın Ramallah’taki gayrımeşru Fetih hükümetinin işgalciyle müzakere ettiği “son çözüm” dizisinin halkalarından biri olduğunu ifade eden En-Nunu, bu tavizi vermeye hazır olan bazı Filistinli yetkililer olduğuna dikkat çekti.

Filistin Hükümeti sözcüsü, Arap ülkelerini Siyonistlerin bu yeni politikasını durdurmak için harekete geçmeye davet ederek, işgalcinin tepkilerin hiçbirine aldırmaz hale geldiğini ifade etti.

Gazze’ye tehcir olaylarının arttığına da değinen En-Nunu, önümüzdeki aşamada çatışma alanı olacağı için Siyonist işgalcinin Batı Yaka’yı boşaltmak istediğini, Gazze’yi dünyanın en büyük cezaevine dönüştürerek Batı Yaka’da istemediği Filistinlileri bu cezaevine göndermeyi hedeflediğini söyledi.

Siyonist işgal devletinde yayınlanan Haaretz gazetesi, işgal yönetimine binlerce Filistinliyi Batı Yaka’ya gizlice sızdıkları gerekçesiyle yargılama ve Batı Yaka’dan uzaklaştırma imkanı veren kararın bu hafta uygulamaya gireceğini yazmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.