FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin iç barış anlaşması ertelenebilir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden milletvekili Muşir el-Mısri, Hamas hareketinin bu ayın 26’sında Kahire’de Fetih hareketiyle imzalanması planlanan iç barış anlaşmasını erteletebileceğini belirtti.

Muşir el-Mısri dün (07 Ekim Çarşamba) Safâ haber ajansına yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Hamas hareketi hem içerideki hem de dışarıdaki liderleriyle, Ramallah yönetiminin Cuma günü Goldstone Raporu’nu erteletmesine tepki olarak ulusal barış anlaşmasını ertelemeyi istişare ediyor.”

Hamas hareketinin başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’a yönelik tepkiyi görmezden gelemeyeceğini belirten Mısri, Abbas’ın imza attığı skandalın çapı çok büyük olduğundan görmezden gelinemeyeceğini sözlerine ekledi.

Siyonist işgal ordusunun Gazze’ye yönelik başlattığı 22 günlük barbar savaşın ardından Birleşmiş Milletler, yargıç Richard Goldstone başkanlığında Gazze’deki Gerçekleri Araştırma Komisyonu’nu kurmuştu. Komisyon titiz bir araştırmadan sonra Siyonistlerin Gazze’de insanlık ve savaş suçu işlediklerine dair delilleri ortaya koyan bir rapor hazırladı. Raporun görüşülüp onaylanması için de Birleşmiş Milletlere bağlı İnsan Hakları Kurulu’na sunmuştu. Fakat Abbas’ın devreye girmesiyle raporun görüşülmesi altı ay sonrasına ertelendi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.