FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin iç barışını dış müdahaleler engelliyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Avrupa’nın diyalog kanallarını açmak, Hamas’la direk konuşarak Filistin meselesini daha iyi anlamak ve son gelişmelerle ilgili hareketin bakış açısını bizzat kendisinden dinlemek amacıyla Suriye’nin başkenti Şam’a gelen İngiliz Avam Kamarası’ndan bir heyeti önceki gün (02 Kasım Pazartesi) kabul etti.

İngiliz parlamenter heyeti üyeleri Halid Meşal ile yaptıkları görüşmede, halkın güvenini kazanan ve halkın seçimi ile iktidara gelen Hamas hareketi olmadan bölgede barışın gerçekleşeceğine inanmadıklarını, Gazze’ye yapılan barbar savaşın ardından büyük sıkıntılar çeken Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve kendilerine uygulanan ambargonun derhal kaldırılmasını istediklerini belirttiler. Heyet üyeleri ayrıca, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Filistinli mültecilerin yanında olduklarını da belirterek, Suriye’deki Filistinlilerin durumunu öğrenmek için de bazı üyelerini görevlendirdiklerini, yurtlarından olan bu insanların tekrar vatanlarına dönmeleri gerektiğini ifade ettiler.

Hamas’ın bakış açısını öğrenmek için heyetin yaptığı ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirten Halid Meşal ise toplantı sırasında, uluslararası camianın Filistin davasına ve Gazze sorununa yönelik ahlaki ve insani sorumluluğunu yerine getirmede kusurlu davrandığına işaret ederek, Gazze’nin imarının Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etmeye bağlanmasını da eleştirdi.

Filistin içi diyalog konusuna da değinen Meşal, “Ulusal barış sürecini dış güçlerin müdahalesi sekteye uğrattı. Uluslararası camianın Filistin halkının iradesine, onun hukukuna ve demokratik yollarla yaptığı seçime saygı göstermesini istiyoruz. Bölgedeki çatışmayı bitirecek tek yol, uluslararası camianın Siyonist işgale son vermesi ve Filistin halkının hakkını itiraf etmesi için işgal varlığına etkin şekilde baskı yapmasıdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.