FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin içi barışı sağlamak için uğraşıyoruz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Mısır’ın sunduğu taslağın Filistinli grupların iç barışı sağlamaları için zemin oluşturduğunu belirterek, bu projeye ilişkin tutumlarının gayet yapıcı olduğunu ifade etti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de dün (28 Eylül Pazartesi) basın toplantısı düzenleyen Meşal şöyle dedi: “Mısırlı Bakan Ömer Süleyman bizi büyük bir dikkatle dinledi. Önümüzdeki günlerde iç barış planının son şekli üzerinde çalışacağını bildirdi. Biz de iç barışı sağlayacak bu planı önümüzdeki Ekim ayında Filistinli gruplara sunacağız.”

İç barışın sağlanmasının büyük ve önemli bir kazanım olacağını söyleyen Meşal, “Önümüzdeki görüşmelerin ardından bizi bölünmeden kurtaracak ve Mısır’ın çabalarını da olumlu yönde sonuçlandıracak bir barışın sağlanmasını umut ediyoruz. Bu şekilde iç sorunlarımızı çözdükten sonra, düşmanla olan büyük dosyaları takip edecek ve haklarımızı geri almak için çalışacağız. İşgale karşı direnişimizi artırma yollarını arayacağız” dedi.

Hiç kimsenin iç bölünmeden bir başkasını sorumlu tutmaması gerektiğini belirten Halid Meşal şöyle devam etti: “Bu bölünmenin asıl nedeni 2006 seçimlerini reddeden ve Gazze’nin kuşatılmasına yeşil ışık yakan dış güçlerdir. Şayet bunlar Filistinlileri kendi hallerine bıraksaydı çoktan barışlarını sağlamış olacaklardı.”

Filistin direnişine de değinen Meşal, “Filistin direnişinin kimsenin tehdit etmesine ve uyarmasına ihtiyacı yoktur. Gazze’deki ateşkes, oradaki direniş güçlerinin değerlendirmelerine bağlıdır. Her türlü şekliyle direniş Filistin halkının hakkı olmaya devam edecektir. Filistin topraklarının işgali devam ettikçe direniş de devam edecektir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.