FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin içi birliği kurmak için çalışıyorum

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk, Filistin Parlamentosu’ndaki ofisinde görevine başlayamamasının nedeninin Fetih Parlamento Grubu’nun tüm gruplarla varılan anlaşmadan geri adım atması olduğunu söyledi.

Fetih’in 6. kongresinin tamamlanmasının ardından görevine dönmeyi ümit ettiğini kaydeden Duveyk, milletvekillerinin Batı Yaka ve Gazze arasında yeniden birlik ve bütünlüğün sağlanması arzusunda olduklarını ifade etti.

Duveyk, Filistin gazetesine verdiği ve gazetenin bugünkü (9 Ağustos Pazar) sayısında yayınlanan röportajda, Fetih’in kongresinin hareketin iç işlerinden olduğunu söyleyerek kongrenin Fetih için hayırlı sonuçlara yol açması temennisinde bulundu.

Filistin Parlamentosu Başkanı, Fetih’i siyasi gözaltılar dosyasını sonsuza dek açılmamak üzere kapatmaya davet etti.

Esaretten kurtulduğundan bu yana çalışmalarına Filistin Parlamentosu dışında devam ettiğini söyleyen Duveyk, tüm gruplarla varılan anlaşmadan Fetih’in geri adım atması nedeniyle Filistin Parlamentosu’ndaki ofisine dönemediğini belirtti.

Parlamento’daki ofisine dönüşünü Fetih’in 6. kongresi sonrasına ertelemeye karar verdiklerini ifade eden Duveyk, ofisine dönüşünün gerginlikten uzak bir havada gerçekleşmesi temennisini dile getirdi.

“Benim kuralım daima Filistin’deki mevcut yüklere bir yük daha getirmemek olmuştur. Bilakis benim ve bütün Filistinli liderlerin görevi bu yükü azaltmaktır” diyen Duveyk, Filistin Parlamentosu’ndaki gruplar arasında varılan anlaşmanın kendisinin hâlâ Filistin Parlamentosu Başkanı olarak kabul ettiğine işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.