FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin İçişleri Bakanlığı İsrail’in Gazze’deki ajanlarını yakaladı

Filistin İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı dün akşam (28 Haziran Perşembe) Gazze’de İsrail hesabına çalışan tehlikeli ajanların yürüttüğü karanlık işler hakkında yaptıkları itirafların bir video kaydını yayınladı. Bakanlık tarafından tespit edilip ortaya çıkarılan ajanlar arasında çok farklı kategorilerde çalışma yapanların ve içlerinde 1960’lı yıllardan beri bu işi sürdürenlerin bulunduğu ifade edildi. Bunlardan bazılarının direniş gruplarının içine sızarak bazılarının da dışarıdan yönlendirme yaparak çalıştıkları ortaya çıkarıldı.

İtiraflardan anlaşıldığına göre sokaktaki halk veya direniş grupları arasında asılsız ama tehlikeli söylentiler yayarak endişeye ve çalkantılara yol açmak, bu yolla ortalığı karıştırmaya çalışmak ajanların Siyonist işgalci hesabına yürüttükleri tehlikeli faaliyetlerin başında geliyor.

İçlerinde hedefe yerleştirilen bazı önemli şahsiyetlerin yerlerinin tespiti için çalışan ve öldürülmesine yardımcı olanlar da var. Yakalananlardan en tehlikeli olarak nitelendirilen bir ajanın Hamas liderlerinden Prof. Abdülaziz Rantisi’nin şehit edilmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı. Prof. Rantisi, Şeyh Ahmed Yasin’in şehit edilmesinin ardından hareketin liderliğini devralmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra Gazze’de işgal güçleri tarafından gerçekleştirilen füze saldırısıyla şehit edilmişti. Aynı ajan yine Hamas liderlerinden İbrahim el-Mukadime, İsmail Ebu Şenneb ve eski İçişleri Bakanı Said Siyam gibi önemli kişilerin yakın takibe alınarak saldırılarda yerlerinin belirlenmesinde işgalcilere yardımcı olduğunu da itiraf etti.

İtiraflar bu ajanlardan bazılarının Arafat ve Abbas yönetimi döneminde işgal devletiyle özerk yönetim arasında güvenlik işbirliği bağlantılarının kurulması, organize edilmesi ve bu konularda işgal devleti subaylarıyla görüşmeler yapılması işlerini yürüttüklerini de itiraf ettiler.

İtiraflar işgal devleti hesabına çalışan ajanların bunların dışında da birçok kirli ve karanlık işe bulaştıklarını ortaya çıkardı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.