AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin İçişleri Bakanlığı Rafah Kapısı’nın Daha Uzun Süreli Açılmasını İstedi

Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığı, Mısır yönetiminden Gazze Şeridi halkının yaşadığı boğucu krizin ortadan kaldırılması ve sıkıntıların hafifletilmesi için daha çok olumlu adım atmasını istedi.

Bakanlık sözcüsü İyad El-Bezem, bugün (19 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rafah Kapısı’nın uzun süre kapalı kalmasının yol açtığı zararın tanımlanamayacak kadar büyük olduğunu söyledi.

Acilen Gazze Şeridi dışına çıkmak zorunda olan binlerce insan olduğuna dikkat çeken El-Bezem, Rafah Kapısı’nın dört gün süreyle istisnai olarak açılmasının krizi bir ölçüde hafifletecek iyi bir adım olduğunu fakat Gazze Şeridi’ni içinde bulunduğu krizden kurtarmaya yetmeyeceğini ifade etti.

Mısır yönetimine seslenerek daha çok olumlu adımlar atmasını isteyen El-Bezem, Rafah Kapısı’nın daha uzun süreli açılması veya açık kaldığı günlerde giriş-çıkış yapmak isteyenlere kolaylık gösterilmesi çağrısında bulundu.

Mısır yönetimi, Rafah Sınır Kapısı’nı iki ay kapalı kaldıktan sonra Pazartesi gününden itibaren dört gün süreyle her iki yönde geçişe açtı. İki gün içinde kapıdan çıkış yapmak için başvuruda bulunan 20 bin kayıtlı yolcudan 1200’ünün geçtiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.