HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Filistin İslami Cihat Hareketinin 34’üncü Kuruluş Yıldönümü

Filistin İslami Cihad Hareketi 34’üncü kuruluş yıldönümünü kutladı.

Filistin İslami Cihad Hareketi 6 Ekim 1987’de kuruldu. İslami Cihad Hareketi, Filistin’in en eski direniş hareketlerinden biridir. Hareketin son 34 yıldır üç genel sekreteri olmuştur. Şehit Fethi Şakakî , 1995 yılında Libya’dan Filistin’e döndüğünde Malta adasındaki Salima kasabasında Mossad tarafından şehit düşürülen bu hareketin ilk lideri ve genel sekreteriydi.

Fethi Şakaki şehadetinden sonra Dr. Ramazan Abdullah Şalah  Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri oldu ve 2018 yılına kadar bu görevde kaldı. 2018 yılında Dr. Ramazan Abdullah Şalah hastalık ve beyin krizi nedeniyle komaya girdi ve 6 Haziran 2020’de vefat etti. Halihazırda genel sekreter olan Ziyad el Nuhala Filistin İslami Cihad hareketinin 27 Eylül 2018’den bu yana bu görevi sürdüren üçüncü genel sekreteri olmuştur. 

Filistin İslami Cihad’ın liderleriyle ilgili önemli husus ise, hepsinin Siyonist düşmanın suikast listesinde yer almasıdır. Ziyad el Nuhala da  Siyonist rejimin suikast listesinde yer almaktadır. Ayrıca Filistin İslami Cihad hareketi ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanmıştır. 1997’de Amerika, İslami Cihad hareketini terör örgütleri listesinde bir terör hareketi olarak kovuşturmaya bile tabi tuttu. 

Siyonist rejimin Filistin İslami Cihad’ının liderlerini ve komutanlarını öldürme eylemi ve ABD hükümetinin bu hareketi terörist olarak adlandırma eylemi, bu Filistin örgütünün Kudüs’teki işgalci rejime karşı koyma konusundaki inancı ve eyleminden ve de direniş eksenine güç katmasından kaynaklanmaktadır. 

Filistin İslami Cihad Hareketi, mevcut Filistin durumunda siyasi faaliyetlere pek inanmıyor. Buna göre, Filistin İslami Cihat Hareketi-Hamas kazandığı, ancak daha sonra Filistin İç Savaşı’na ve o zamandan beri herhangi bir seçim yapılmayan Filistin  Özerk Yönetimi’nin kurulmasına yol açan 2006 Filistin parlamento seçimlerini boykot etti.

Filistin İslami Cihad hareketi-HAMAS, siyasete ve siyasi faaliyete karşı direnişi tercih ettiğini açıkça gösterdi. Dolayısıyla bu teşkilatın en önemli unsuru  Kudüs Taburları olarak adlandırılan askeri koludur. Kudüs Taburları  komutanları her zaman Amerika ve Siyonist rejimin terör listesinde yer aldı ve sürekli baskılara tabi tutuldu. 

Filistin İslami Cihat Hareketi, İsrail rejimi ile hiçbir zaman uzlaşma ve müzakere yoluna gitmedi ve Arap ülkelerinin İsrail ile uzlaşmasının bu rejime karşı koyma kararlılığı üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Filistin İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad el Nuhale, hareketin kuruluşunun 34’üncü yıl dönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, Kudüs Kılıcı savaşının işgalcinin kırılganlığını dünyaya gösterdiğini ve şimdi daha fazla Batı başkentlerinde İsrail büyükelçiliklerinin açılması, tarihin gerçeklerini değiştirmek ve yalan dolan uzlaşma festivalleri ve sözde barış müzakerelerinin  içi boşluğunu ifşa ettiğini belirtti. 

Filistin İslami Cihat Hareketi direnişten hiçbir zaman vazgeçmemiş, Kudüs’teki işgalci rejime direnme kararlılığını daha da güçlendirmiştir. Altı Filistinli mahkumun Calbu hapishanesinden kaçışı, benzersiz direniş girişimlerinden biridir. İşte kaçan mahkûmlardan beşi Filistin İslami Cihad hareketinin üyeleriydi. Bu bağlamda Filistin Halk Kurtuluş Cephesi genel sekreteri Tallal Naci, Calbu hapishanesindeki operasyonun İslami Cihat hareketinin başarılarından biri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.