FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin-İsrail savaşı çözümü zor bir savaşa dönüşebilir

Amerika Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry ile yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Siyonist Kadima Partisi Genel Başkanı Tzipi Livni, işgal devletiyle Filistinliler arasındaki savaşın çözülmesi zor akidevi bir savaşa dönüşebileceğini ifade etti.

Siyonist işgal yönetimi eski Dışişleri Bakanı Livni devamla “Filistinlilerden fırsat daha eldeyken duruma müdahale etmelerini ve bu akıntıyı durdurmalarını istiyorum” dedi.

Siyonist gazetelerden Yediot Aharanoot konuyla ilgili verdiği haberde, Livni ile Kerry’nin görüşmesinde, bölgede gerginliğe neden olan Hz. İbrahim Camisi ile Bilal bn. Ebi Rebah Camisinin ulusal kültür mirası listesine alınmasının da masaya yatırılan konulardan olduğunu yazdı.

Diğer taraftan görüşmeden sonra bir açıklama yapan Kerry ise, barış konusunda iki tarafta da olumlu izlenimler edindiğini belirterek, işgal yönetiminin yakın tarihte İran’a saldırma veya Suriye ile yeni bir savaşa girme ihtimalinin olmadığını söyledi.

Kurdukları devletin dini temelli olduğunu söyleyen ve buna Yahudilik kisvesi giydirmek için yoğun çaba harcayan Siyonistler, yaptıkları işgale karşı duran Filistin halkının da kendi mücadelesini dini temellere dayandırmasından korkuyor. Filistin mücadelesinin Hamas örneğinde olduğu gibi sağlıklı bir İslamî temele oturtulması halinde işinin çok zor olacağını gayet iyi bilen işgal devleti, Filistin cenahındaki seküler kesimle diyalog kurmakta onlar üzerinden hesaplar yapmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.