HaberlerİranOrtadoğu

Filistin Konferansı’nın Sonuç Bildirgesi

Tahran’da düzenlenen “Filistin’in geleceği için milli ve İslami dayanışma” zirvesinin sonuç bildirgesinde korsan İsrail elebaşlarının uluslararası mahkemelerde yargılanıp cezalandırılmalarına vurgu yapıldı.

Vahdet haftasında ve Gazze halkının işgalci siyonistlere karşı elde ettiği zaferin birinci yıl dönümü dolayısıyla Tahran’da düzenlenen “Filistin’in geleceği için milli ve İslami dayanışma” zirvesi yayınladığı sonuç bildirgesi ile çalışmalarını tamamladı.

13 maddelik bildirgede İran milleti, devleti ve Rehberinin Filistin milletinin direnişine verdiği destekleri takdir edilirken, direnişin devam etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bildiride Filistin milletinin kendi kaderini belirleme hakkı, Kudüs’ün statüsü ve Filistinli mültecilerin ana vatanlarına geri dönüşü gibi haklarının asla pazarlık konusu edilemeyeceği vurgulandı.

Bildiride başta Kudüs olmak üzere İslami mekanların yahudileştirilmesi ve siyonist yerleşim merkezlerinin yayılması ve Mescid-i Aksa’yı yıkım girişimleri ve yine Hz. İbrahim camii ve Bilal camii gibi İslami kutsal mekanları Yahudi mirası ilan etme çabaları da kınandı.

Bildiride ayrıca Mısır’ın Gazze sınırında çelik duvar inşa etmesi, Gazze şeridine dayatılan zalim kuşatmanın doğrultusunda olduğu belirtilirken tüm Arap ve İslam ülkelerinden Gazze kuşatmasının sonlandırılması için çaba harcamaları ve ayrıca Goldstone raporundan hareketle cani siyonistlerin uluslararası mahkemelerde yargılanıp cezalandırılmaları istendi.

Bildiride özerk teşkilattan korsan İsrail ile güvenlik işbirliğine son vermesi istenirken Filistinli gruplardan da milli barış ve vahdet için çaba harcamaları ve Arap ve İslam ülkelerinin de bu çabalara destek vermeleri istendi.

Bildiride özellikle korsan İsrail ile her türlü barış müzakeresinin hezimete uğradığı hatırlatılarak özerk teşkilat, siyonistlerle yeniden müzakere masasına oturma konusunda uyarıldı ve Arap ve İslam ülkelerinden bu konuda Amerika’nın baskılarına boyun eğmemeleri istendi.

Bildiride ayrıca korsan İsrail’in bölgede yeni bir savaşın alevlerini körükleme çabalarının hezimete uğratılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.