AvrupaHaberler

Filistin konusunda Rusya daha etkin olmalıdır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, başta kuşatmanın kaldırılması ve Gazze’deki sıkıntının sona erdirilmesi olmak üzere Filistin meselesinde Rusya’dan daha ileri ve daha etkin bir rol beklediklerini ifade ederek, Rusya’nın çıkarının Batı ülkelerinden çok Arap ve Müslüman ülkelerle olduğunu söyledi.

Dün (09 Şubat Salı) Moskova’daki Ulu Camii ziyaret edip Rusya Başmüftüsüyle görüşen Halid Meşal şöyle dedi: “Rusya’nın çıkarı Batı ile değil Arap ve Müslümanlarladır. Bundan dolayı Rusya’dan daha ileri bir rol bekliyoruz. Resmi ve sivil düzeylerde kuşatmanın kaldırılması, Filistin direnişinin desteklenmesi, Filistin’in haklarının savunulması ve devam eden Siyonist saldırılara karşı Filistin halkının desteklenmesi konularında etkin bir rol üstlenmesi gerekir.”

Diğer taraftan bir açıklama yapan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin ise Filistin’in yaşadığı bölünmenin sadece Siyonistlerin çıkarına olduğunu belirterek, Filistinlilerden ihtilaflarını bir kenara bırakıp derhal birlik olmalarını ve barışmalarını istedi.

Tam egemenliğe sahip bir Filistin devletinin kurulması konusunda Rusya Müslümanlarının Filistinli kardeşlerinin yanında olduklarını söyleyen Gaynuddin, Mescidi Aksa’nın altında sürdürülen kazıların ve Kudüs’te devam eden yerleşim birimi inşaatının da derhal durdurulmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.