FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Meclisi çarşamba günü oturum düzenleyecek

Filistin Meclis başkan yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, Ramallah’a bağlı milislerin meclisin kapılarını vekillerin yüzüne kapatmaları nedeniyle bugün yapmayı düşündükleri oturumu 3 Mart Çarşamba tarihine ertelediklerini söyledi.

Gazze’deki meclis avlusunda basın toplantısı düzenleyen Bahr şöyle dedi: “Meclisin yapmayı düşündüğü olağanüstü toplantının gerçekleşmemesinden Ramallah yönetimi ile Fetih’e bağlı vekiller sorumludur. Filistin Meclisi’nin kapatılması kimin çıkarınadır? Hapisten çıkan Duveyk’in diyalog elini acaba kim geri çevirdi?”

Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk’in Filistin Meclisi’ni iki önemli mesele için olağanüstü toplantıya çağırdığını belirten Dr. Bahr, “Birincisi işgal yönetiminin Hz. İbrahim Camisi ile Bilal bn. Ebi Rebah Camisini ulusal tarihi eserler listesine almasını tartışmak, ikincisi Filistin iç barış konusunu gündeme getirmekti” dedi.

Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk’in meclis iç hukukunun 22. maddesine göre meclisi toplantıya çağırdığını belirten Bahr şöyle devam etti: “Fakat Abbas milislerinin Ramallah’taki Meclis binasının kapılarını kapattıklarını ve vekillerin içeri girmelerini engellediklerini gördük. Tabii ki bu ilk olumsuz tavır değil. Daha önce de Dr. Duveyk’in içeri girmesine izin verilmemiş, milletvekili Beytavi’ye saldırı düzenlenmiş, Muna Mansur’un evi basılmıştı. Şunu açıkça söylemek istiyorum. Seçimlerin yapılıp sonuçların açıklandığı ilk günden beri Fetih seçim sonuçlarını kabul etmemiştir. Ramallah ve Fetih’in ortaya koyduğu bu tutum ve davranışlar hukuki olmadığı gibi ahlaki de değildir.”

Meclis başkan yardımcısı Bahr, Batı Yaka’daki meclis binasında çalışmalara engel olunmasına devam edilmesi halinde kendilerinin Gazze’de oturum için gereken sayıyı esas alarak meclisi toplayacaklarını ve çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.