FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Meclisi’nden Clinton’a sert tepki

Filistin Parlamentosu Başkanlığı, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un dün (31 Ekim Cumartesi) Abu Dabi’de Mahmud Abbas ile görüşmesi sırasında Abbas’ı Yahudi yerleşkeleri inşasının durdurulmasını şart koşmadan müzakerelere başlamaya teşvik etmesini kınadı.

Filistin Parlamentosu Başkanlığı bugün (1 Kasım Pazar) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Clinton’un tavrının, daha önce Yahudi yerleşim birimleri durdurulmadan müzakerelere başlanmayacağını söyleyen Amerikan Yönetimi’nin geri adım attığının açık göstergesi olduğu belirtildi.

Bildiride ayrıca, söz konusu tavrın Arap ve İslam ülkeleri halklarının nefretini kazanan ABD eski Başkanı George Bush dönemi politikalarını andırdığına dikkat çekildi.

Filistin Parlamentosu Başkanlığı, Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulması şartının göz ardı edilmesinin Siyonistlerden yana tavır koymak anlamına geldiğine işaret ederek, Amerikan Yönetimi’nin geri adım atmasının Siyonistler tarafından daha çok cinayet işlemek ve Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetlerine hız vermek için kullanılabileceğini kaydetti.

Mahmud Abbas ve Ramallah yöneticilerini Filistin halkının haklarına karşı tavır takınan Amerikan politikalarına güvenmemeye davet eden Filistin Parlamentosu Başkanlığı, Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü hedef alan Siyonist planlara karşı koymanın yolunun ulusal birlik ve bütünlüğü sağlamaktan geçtiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.