HaberlerLübnanOrtadoğu

Filistin meselesi kapatılmak isteniyor

Lübnanlı tanınmış din adamı Allame Muhammed Hüseyin Fadlullah: Siyonist rejim Filistin meselesinin temelli olarak kapanması için uğraş vermektedir, dedi ve ayrıca Lübnanlıları mezhebi fitneye karşı uyardı.

Allame Muhammed Hüseyin Fadlullah, İslam dünyasının düşmanları tarafından hazırlanan mezhebi fitne planlarının, İslam dünyasını bölmeyi, parçalamayı ve sürekli olarak iç çatışma ve ihtilaflar içerisinde kalmayı hedeflediğini kaydetti.

Uluslararası güçlerin bölgede çözüm istemediğini belirten Fadlulalh, bugün Hasaneyn camisinde verdiği hutbesinde Lübnan’da yaşanan hükümet krizinin arkasında dış güçlerin olduğunu savundu.

Fadlullah, Arap ülkelerinin Filistin davasını tasfiye etmek amacıyla gündeme getirilen planlara destek vermesini de eleştirdi. Fadlullah “Başta Amerika olmak üzere Uluslar arası toplum, Filistin davasının tamamını tasfiye etmek istediği, düşmanın dışişleri bakanı “Filistin sorunu fiili olarak öldü, bakanlığın sözlüğünden silindi” dediği, mültecilerin dönüş hakkının yok sayıldığı bir dönemde sadece görüntüde belirli sınırlar dâhilinde bir Filistin devletinin kurulması karşılığında bazı Arap devletlerinin Amerika’ya “düşmanla ilişkileri normalleştirme” sözünü vermesinden ötürü üzgünüz” dedi.

Fadlullah, hutbesinde “cehennem planı” olarak nitelediği batılı ülkelerin İslam dünyasını hedef alan komplolarına ilişkin şunları söyledi: “Biz, İslam dünyasını uyarıyoruz. Batılı ülkelerin, düşmanla koordine olarak hazırladığı cehennem planı, ümmet içerisinde büyük bir yangını tutuşturacaktır. Bu plan çerçevesinde zillet anlaşmaları imzalanacak. Çıkarılacak iç çatışmalarla, düşmanla ilişkileri normalleştirme siyaseti koruma altına alınacak, bölge mezhebi fitneye boğulacak ve nihayetinde Filistin davası tasfiye edilecektir.”

Fadlullah, hutbesinde Filistin halkını çatışmaya hazır olmaya çağırırken, İslam dünyasından da Filistin halkına destek olmasını istedi: “Ben herkesten önce Filistin halkını çatışmaya hazır olmaya çağırıyorum çünkü Filistin halkı, Filistin davasının ayakta kalmasını sağlayabilecek tek güç olduğunu ispat etti. Yine İslam ve Arap dünyasını bu halka yardımcı olmaya, desteğin her türlüsünü vermeye, ambargoya, Filistin’in içinde ve dışında her türlü uluslar arası komploya maruz kalan direniş hareketlerini canlandırmaya çağırıyorum.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.