FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin milletvekili en-Netişe serbest bırakılacak

Hukuk organlarının verdiği bilgiye göre siyonist işgal devleti, Filistin İslâmî Direniş Hareketi mensubu milletvekillerinden tutsak Muhammed Cemal en-Netişe’yi önümüzdeki Çarşamba günü serbest bırakacak.

en-Netişe’nin sekiz yıldan beri devam eden hapis cezası önümüzdeki Çarşamba günü (15 Eylül 2010 tarihinde) son bulacak.

Hamas’ın önemli siyasi liderlerinden olan Muhammed Cemal en-Netişe zindanda da esirler hareketinin organizasyonunu sağlayan önemli şahsiyetlerden olması sebebiyle Demir Adam olarak adlandırılıyordu.

Netişe işgal güçleri tarafından 17 Temmuz 2002 tarihinde tutuklandı ve tutuklanmasının hemen ardından değişik işkencelere maruz bırakıldı. Hamas’ın lider kadrosu içinde yer aldığı suçlamasıyla altı ay süreyle sürekli sorgulamalara tabi tutuldu. İşgal yönetimi sürekli ona “idarî tutuklu” muamelesi yaparak ve bu muameleyle tutukluluk halini uzatarak serbest bırakılmasını reddetti.

25 Şubat 1958’de el-Halil’de dünyaya gelmiş olan Muhammed Cemal en-Netişe evli ve dört çocuk babasıdır. 1982’de Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesi’nden mezun oldu. 1983-97 yılları arasında Üniversiteliler Birliği’nde ders verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.