FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin parlamentosu bir milletvekili ve eski bakana verilen cezayı kınadı

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Ahmed Bahr, İsrail Merkez Mahkemesi’nin bugün (11 Temmuz Perşembe) Kudüs milletvekili Muhammed Tavtah ve eski bakan Halid Ebu Arafe’ye verdiği hapis ve sürgün cezalarını kınadı.

İsrail mahkemesi bugün Kudüs milletvekili Muhammed Tavtah ve eski bakanlardan Halid Ebu Arafe’ye 30 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Tavtah ve Ebu Arafe’nin serbest bırakıldıktan sonra Batı Yaka’ya sürgün edileceklerini ve Kudüs’e girmeleri halinde altı ay hapis cezası alacaklarını bildirdi.

Tavtah ve Ebu Arafe’nin Kudüs’teki Kızılhaç binası avlusunda kurulan eylem çadırından kaçırılıp gözaltına alınmalarından bu yana 18 aydır işgal zindanlarında tutuluyor.

Ahmed Bahr, bugün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistin halkının ve Filistin Parlamentosu’nun milletvekili ve eski bakana verilen cezayı kınadığını dile getirerek, kararın uydurma delillerle meşruiyeti olmayan işgal mahkemesi tarafından verilmiş haksız askeri karar olduğunu söyledi.

Bahr, işgal rejiminin 2006 yılında Filistin’de seçim sonuçları açıklandığından bu yana milletvekillerini gözaltına alarak ve hapse atarak sahadan uzaklaştırma politikası benimsediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.