FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Sağlık Bakanlığı: Depolarımızda sadece yüzde 20 yakıt kaldı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmeti veren binalar ve araçlar için gerekli yakıtın yetersizliği yüzünden sağlık hizmetlerinin durumunun tehlikede olduğunu açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra, Gazze Şeridi’ndeki boğucu yakıt krizinin sağlık hizmetlerini büyük oranda olumsuz etkilediğini bildirerek, krizin geçen hafta ortasından itibaren arttığını söyledi.

Ameliyathanelerin, laboratuarların, yoğun bakım ünitelerinin, prematüre doğan çocukların yattığı doğum servislerinin ve benzeri ünitelerin elektrik ihtiyacına dikkat çeken El-Kudra, bütün bu ünitelerde yatan hastaların hayatlarının elektrikle çalışan cihazlara bağlı olduğunu ve elektrik kesintisinin hayatlarını tehlikeye attığını ifade etti.

Gazze Şeridi’ne açılan kapıların kapalı olması nedeniyle Filistin Sağlık Bakanlığı olarak tehlikeli bir dönemeçte olduklarına işaret eden El-Kudra, ellerinde sadece yüzde 20 oranında yakıt kaldığını ve bu yakıtı mümkün olduğu kadar ihtiyatlı kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü, depolarındaki kalan yakıtı dikkatli kullanmak için planları olduğunu ve bakanlık olarak abluka şartlarına rağmen Filistin halkına mümkün olan en iyi şekilde sağlık hizmeti sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.