FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Sağlık Bakanlığı: İşgal Güçleri Niteliği Belirsiz Gazlar Kullanıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı Siyonist işgal güçlerinin Gazze sınırında Filistinlileri kasten hedef alarak öldürdüğünü veya sakat bıraktığını belirterek, insan hakları örgütlerinden işgal güçlerinin göstericilere karşı kullandığı ölümcül gücü durdurması için baskı yapmalarını istedi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra “İşgal güçleri Gazze sınırında gösterilere karşı iki yöntem uyguluyor. Birincisi, keskin nişancılar aracılığıyla gerçek mermi, plastik mermi, patlayan mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanması, ikinci yöntem ise, işgal güçlerinin savunmasız sivil göstericilerle gazeteci ve sağlık çalışanlarına karşı niteliği belirsiz gazlar kullanmasıdır. Göstericiler genellikle vücutlarının üst ve alt kısımlarından, özellikle de eklem yerlerinden yaralanıyorlar. Bu durum, işgal askerlerinin göstericileri öldürmeleri veya onları felç etmeleri konusunda talimat aldıklarını gösteriyor” dedi.

El-Kudra yaptığı açıklamanın devamında, hastanelere gelen yaralı sayısının bu iddiayı kanıtladığını belirterek, gelen yaralıların etlerinde, kemiklerinde veya isabet eden bölgelerde parçalanmaların görüldüğünü ifade etti.

En son gelen yaralılardan birinin ayağını kaybettiğini hatırlatan El-Kudra, işgalcinin daha çok öldürmek, yaralamak, sakat bırakmak için çaba harcadığını kaydetti.

İşgal güçlerinin kullandığı gazlarla ilgili de bilgi veren El-Kudra, işgal güçlerinin her seferinde savunmasız ve sivil göstericilere karşı niteliği belirsiz gazlar kullandığını belirterek, bu gazların vücudun kasılmasına, strese, kalp atışlarının hızlanmasına neden olduğu gibi, kusma, mide bulantısı ve şiddetli öksürüğe de neden olduğunu söyledi.

Gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren bazı şahısların saatlerce hastanelerde tedavi gördüklerine dikkat çeken El-Kudra, “Sağlık çalışanları daha önce gördükleri göz yaşartıcı bombalardan farklı bir gaz çeşidiyle karşı karşıya olduklarını söylüyorlar. Yaralılardan bazıları 14 gündür hastanelerde yatıyor” dedi.

Uluslararası insan hakları örgütlerine çağrıda bulanan El-Kudra, göstericilerle, sağlık çalışanlarına ve gazetecilere karşı kullanılan ve göstericilerin kusmalarına, şiddetli baş ağrısı yaşamalarına, kalp ritimlerinin bozulmasına, şiddetli öksürük ve mide bulantısına neden olan bu gazları araştırmak için acilen harekete geçmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.