FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin topraklarını kurtarmanın yolu direniştir

Mısırlı siyasilerle araştırmacılar, Filistin halkının toprağını kurtarmak için direnişten başka seçeneğinin olmadığını belirterek, barış görüşmelerinin peşinde enerji tüketmenin zaman kaybından başka bir şey olmadığını ifade ettiler.

“Filistin Toprak Günü” münasebetiyle dün akşam (31 Mart Çarşamba) Kahire’de Gazeteciler Sendikasının merkezinde bir etkinlik yapıldı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda Kudüs’ün Yahudileştirilmesi, Amerika ve Siyonistler tarafından yapılan yerleşim birimlerinin süreci, Filistin davasına yönelik Arap ülkelerinin zayıf tavırları masaya yatırıldı.

Filistin konusunda uzman araştırmacı yazar Muhammed Seyf yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Filistin topraklarında süren bu savaşın kökleri bu yüzyılın başına kadar uzanıyor. Kökü yüzyıla dayanan bu süreç içinde Siyonistler hedeflerine ulaşmayı başardılar. Bu süreci dört aşamaya ayırmak mümkündür: Birinci aşama, Siyonistlerin doğum belgesi mesabesindeki Balfour Deklarasyonu’nun yayınladığı tarihtir. Bu tarihte Siyonistlerin Filistin topraklarındaki varlıkları kabul edildi. İkinci aşama 1922’den 1947’ye kadar uzanıyor. Bu aşamada yarım milyon Yahudi Filistin topraklarına getirildi. Üçüncü aşama ise 1948’den 1967’ye kadar uzanıyor. Bu aşamada işgal devletinin temelleri atıldı. Siyonistler bu varlığın temellerini atmak için Deir Yasin gibi birçok katliam gerçekleştirdiler. Dördüncü aşama ise 1974’den şimdiye kadar ki dönemi kapsıyor. Bu dönemde işgalciler, Arap ülkeleri tarafından tanınmak, ilişkileri normalleştirmek için yoğun çaba harcadılar, harcamaya da devam ediyorlar.”

1993 yılında Oslo İlkeler Antlaşmasının imzalanmasıyla Arapların Filistin’den ciddi tavizler verdiğini belirten Seyf, Mart 2002 tarihinde ise Arapların tamamıyla Filistin’den vazgeçtiklerini ifade etti. Seyf devamla olup bitenlerin,
Arapların Filistin davasını sattığını ve kirli planlarını tamamlaması için işgal rejimine ciddi manada destek
verdiklerini gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.