FilistinHaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Filistin, Türkiye ve Katar’ın yönettiği büyük bir komploya maruz kalıyor

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi Gazze ve tüm Filistin’in muhtelif bahaneler altında ‘direnişi yok etme’ başlığı altında Türkiye ve Katar’ın komutasında büyük bir komploya maruz kaldıklarını belirtti.

Lübnan el-Meyadin Kanalına konuşan Zoubi; kimi Arap rejimlerin gerek Arap Birliği adı altında gerekse İsrail ile aleni yada gizli işbirliği ile Filistin davasına karşı komplolarda rol almaktan vazgeçmediklerini söyledi.

Zoubi; Suriye’nin her daim Filistin ve davasını temel davası ve ana pusulası olarak gördüğünü belirtirken; girdiği tüm savaşların bu dava uğruna olduğunu, günümüzde de maruz kaldığı evrensel saldırılara rağmen bu davadan caymadığını ifade etti.

Suriye ve halkının çokuluslu terör gruplarının saldırıları nedeniyle beşeri, ekonomik, sosyal ve tarihi uygarlık açısından oldukça büyük kayıplar verdiğine dikkat çeken Zoubi; Birleşmiş Milletlerde üye olan tüm devletleri terörle mücadele ve Güvenlik Konseyinin son olarak terör örgütlerine desteği yasaklayan 2170 sayılı kararına bağlı kalmalarına davet etti.

Zoubi Türkiye, Katar ve daha başka devletlerin terör örgütlerine desteklerinin göz ardı edilmesi ve bu konuda çifte standartlı politika izlemenin mantıklı olmadığına dikkat çekerken; bu meselenin dünyayı tehdit eden bir mesele niteliğinde dikkate alınıp çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.

ABD’li uçakların Suriye topraklarında IŞİD mevkilerini vurma iddiaları konusunda Zoubi; bunun kesinlikle olmadığını ve böyle bir şeyin ancak Suriye hükümetinin onayı dahilinde olabileceğini ve Suriye’nin ise bu konuda tamamen bağımsız hareket ettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.