FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Ulusal Konseyi: Oslo anlaşması geçersizdir

Filistin Ulusal Konseyi, 20 yıl önce işgal rejimi İsrail ile Filistin kurtuluş örgütü arasında imzalanan Oslo anlaşmasının artık geçersiz olduğunu bildirdi.

Filistinli grupların uzlaşısı olmadan Ramallah’ta 23’cü toplantısını düzenleyen Filistin Ulusal Konseyi yayınladığı bildiride, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul etme ve büyükelçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını reddederek, İsrail’i tanıma kararının askıya alınmasını ve yapılan güvenlik koordinasyonuna da son verilmesini istedi.

Bildiride ayrıca Arap devletlerinden, Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden devletlerle ilişkileri kesmeyi ön gören 1980 Amman zirvesinde alınan kararların uygulanması talep edildi.

İsrail ile FKÖ arasında 1993’te imzalanan Oslo anlaşmasıyla FKÖ İsrail’in mevcudiyetini, İsrail de FKÖ’yü Filistin halkının temsilcisi olarak tanımıştı.

Anlaşmada, 5 yılı geçmeyecek bir süreyle Geçici Filistin Yönetiminin kurulmasına karar verilmişti.Filistin ve İsrail taraflarının 1994 tarihinde Kahire’de imzaladığı anlaşmayla geçiş dönemi resmen başlamıştı.

1995’te ise Washington’da Gazze Şeridi ve Batı Şeria konusunda İsrail-Filistin Geçici Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma, söz konusu bölgelerde sivil İsrail idaresinin feshi ve askeri hükümetinin geri çekilmesi ve yetkinin Filistin Geçici Özerk Yönetimine devrini öngörüyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.