FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin uzlaşının aksamasından Abbas sorumludur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Filistin halkının şu an Mahmud Abbas’ın Gazze’yi ziyaretini değil ulusal uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını beklediğini söyledi.

Ebu Zuhri, Mahmud Abbas’ın Gazze’yi ziyaretini tartışmak yerine Kahire’de imzalanan uzlaşı anlaşmasının maddelerinin uygulanmasının önemini vurguladı.

Hamas sözcüsü bugün (27 Haziran Pazartesi) basına yaptığı açıklamada, “Mahmud Abbas’ın Gazze Şeridi’ni ziyareti hükümet kurulmadan önce değil hükümet kurulduktan sonra olacak. Bu üzerinde ittifak edilmiş bir şey. Halkımızın beklediği Gazze’ye yapılacak gösteriş ziyaretleri değil uzlaşı anlaşmasının uygulanmasıdır” dedi.

Ebu Zuhri, daha sonra şöyle konuştu: “Mahmud Abbas bir an önce Gazze’yi ziyaret etmek istiyorsa, uzlaşı anlaşmasının maddelerini görmezden gelmeyi ve Selam Feyyad’ı zorla kabul ettirmeye kalkışmayı bırakması gerekir. Ayrıca anlaşma Abbas’a istediğini yapma imkanı da vermiyor.”

Abbas’ın öne sürdüğü şartların uzlaşının aksamasına neden olduğunu ve uzlaşının uygulanmamasının tüm sorumluluğunu üstlendiğini dile getiren Ebu Zuhri, Abbas’ın tavrının Mısır’ın uzlaşının sağlanması ve uygulanması için gösterdiği çabalara da zarar verdiğini söyledi.

Ebu Zuhri, Hamas Hareketi olarak ulusal uzlaşı anlaşmasının tüm maddelerinin eksiksiz uygulanmasına bağlı olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.