AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin vakıflar ve dini işler bakanı: Mısır yönetimi 8 hacı adayını geri çevirdi

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı İsmail Rıdvan, Mısır yönetiminin Gazze Şeridi’nden sekiz hacı adayını geri döndürmesinden ve hacılara eşlik eden hac kafilesi görevlilerinden 27 kişiye engel çıkarmasından üzüntü duyduğunu ifade etti. Rıdvan, haccın siyasi çekişmelere alet edilmemesi çağrısında bulundu.

Bakan Rıdvan, dün akşam (2 Ekim Çarşamba) verdiği demeçte, dün Gazze Şeridi’nden ayrılan toplan hacı adayı sayısının 645 olduğunu, Mısır yönetiminin sekiz kişiyi geri çevirdiğini ve bunlardan dördünün normal hacı adayı ve diğer dördünün de kafile görevlileri olduğunu söyledi.

Hacılara eşlik eden kafile görevlilerinden, sağlık ve irşad ekiplerinden yaklaşık yüz kişinin pasaportlarının ulaşmamasının şaşırtıcı olduğunu ifade eden Rıdvan, bazılarının çıkış vizeleri yapıldıktan sonra Ramallah’taki Vakıflar Bakanlığı’nın kışkırtmasıyla ve sudan bahanelerle geri çevrildiğini bildirdi.

Hacı adaylarına yönelik davranışlardan ve kısıtlamalardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Rıdvan, hac mevsiminde Gazze Şeridi’ne yönelik kışkırtmaların bu boyuta ulaşacağını tahmin edemediklerini ve ortak hac komitesi aracılığıyla sorunu çözmek için görüşmelerde bulunduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.