FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin ve Uluslararası Ceza Mahkemesi

Filistin’in 4 hukuki kurumu Siyonist rejimin, Gazze halkına karşı işlediği cinayetler suçundan uluslararası Ceza Mahkemesine şikayette bulundular.

Mizan insan hakları Merkezi, Filistin insan hakları Merkezi, Hak insan hakları Kurumu ve Zamir insan hakları Kurumu, 2014 yılında 50 günlük savaşta siyonist rejimin Gazze şeridi sakinlerine karşı işlediği cinayetlerden dolayı uluslararası Ceza Mahkemesine başvuran 4 hukuki kurumdur.

Uluslararası ceza mahkemesini, uluslararası düzende en önemli hukuki kurumlardan biri olarak tanımak gerekiyor. Zira uluslararası hukukta büyük gelişmelerin yaşanmasına sebep olmuştur. Devletlerin hakimiyeti ve yetkililerin dokunulmazlığı gibi önemli ve geleneksel ilkelerin zayıflatılması ise bu gelişmelerin örnekleridir. Gerçi insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş suçu ve soykırım gibi cinayetler, Roma statüsü olarak bilinen uluslararası ceza mahkemesi tüzüğü yürürlüğe girmesinden önce de, birçok konvansiyon ve anlaşmalarda da gündeme gelmişti fakat uluslararası ceza mahkemesinin tüzüğünde bu cinayetlerin incelenmesi için yöntemler belirlenmiştir.

Uluslararası ceza mahkemesinin tüzüğüne göre sadece üç durumda bir dosya bu mahkemede ele alınabilir; başvuruda bulunan ülkenin uluslararası Ceza Mahkemesi’ne üye olması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir dosyaya bakılmasını istemesi ya da mahkeme savcısının bir dosyayı mahkemeye sunması. bu durumda uluslararası Ceza Mahkemesi söz konusu dosyayı inceleyebilir ve 2011 yılında Libya konusunda olduğu gibi durumlarda Güvenlik Konseyi ve mahkemenin raporuna göre ” destek sorumluluğu” konusu çerçevesinde askeri müdahalede bulunabilir.

Filistin, uluslararası ceza mahkemesinin resmi üyesidir ve siyonist rejime karşı şikayetlerini bu mahkemeye taşıyabilir. Bu yüzden insan hakları Filistin Merkezi başkanı Raci el-Surani 16 Mart 2017 tarihinde bu merkezin Han Yunus kentindeki oturumunda siyonist rejime karşı uluslararası Ceza Mahkemesine 6 şikayet sunduklarından haber verdi. Şimdi de 4 Filistin hukuki Kurumu siyonist rejime karşı uluslararası Ceza Mahkemesine başvurmuş bulunuyor. Bu şikayetler siyonist rejimin 2014 yılında Gazze’ye karşı savaşı ile ilgilidir. Bu savaşta 50 günde aralarında 546’sı çocuk ve 247’si kadın olmak üzere en az 2300 Filistinli öldürüldüler. Hatırlanacağı üzere 8 Temmuz 2014’te Gazze şeridine yönelik Siyonist rejim tarafından başlayan kara, hava ve deniz saldırıları, Hamas’ın 3 siyonist genci kaçırıp öldürdüğü iddiasıyla başladı. Bu iddia hiçbir zaman ispatlanmadı.

Gerçi uluslararası ceza mahkemesine yapılan şikayette 2014 yılı savaşı söz konusudur, fakat Filistinli gruplar ve hükümeti, Gazze’ye karşı ağır sonuçları olan yoğun yaptırım ayrıca son şiddet olayları ve de korsan rejimin site inşaatlarının devam etmesi nedeni ile bu mahkemeye şikayette bulunabilirler.

Uluslararası ceza mahkemesinin çalışma mahiyetine göre söz konusu cinayetlerin incelenmesi sonucu Siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu’nun dokunulmazlık hakkı kaldırılıp hakkında tutuklama kararı verilebilir, zira Siyonist rejimin özellikle Netanyahu’nun direktifleri ile Gazze halkına karşı işledikleri şiddet, savaş suçu, insanlık suçu, soykırım ve hatta tecavüz suçlarının bariz örnekleridir.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.