FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin yönetimi aleyhine ilk tazminat davası açıldı

Yargı Bağımsızlığı ve Hukukun Egemenliği Sivil Heyeti (İstiklal), Filistin Yönetimi’ne ait gözaltı merkezlerinden birinde işkence gördüğünü belirten bir vatandaş adına ilk kez bir milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Tazminat davası, Nablus’taki mahkemede avukatlar Muhammed Sakf El-Hıyt ve Hüsam Ed-Diyk tarafından Ahmed Bilal Abdullah Ed-Diyk adına açıldı.

Adli Soruşturma biriminde çalışan iki görevli, Filistin Polisi, Maliye Bakanlığı ve Başsavcılık aleyhine açılan davada işkence nedeniyle meydana gelen hasara karşılık bir milyon dolar tazminat talep edildi. Davanın ilk duruşması için 20 Ekim’e gün verildiği bildirildi.

“İstiklal”, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, bu davayla kanuni hakları çiğnenen ve özellikle de işkenceye maruz kalanları Filistin mahkemelerinde dava açarak haklarını aramaya ve tazminat talep etmeye teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Dava dilekçesinde, davacının Selfit’e bağlı Kefer Ed-Diyk beldesi sakinlerinden ve Kudüs Açık Üniversitesi öğrencilerinden olduğu, belediye başkanının icraatlarını sosyal paylaşım sitelerinde eleştirdiği için belediye başkanının şikâyeti üzerine polis tarafından gözaltına alındığı ve gözaltında tutulduğu 5 gün içinde dilekçede isimleri belirtilen iki kişinin işkencelerine maruz kaldığı ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.