FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’de birlik hükümeti teşkilinin önünde iki engel olduğu bildirildi

Filistinli ve Mısırlı yetkililer, Fetih ve Hamas hareketleri arasında Kahire’de yapılan ve bakanların seçiminde uygulanacak kriterlerin ele alındığı görüşmelerde birlik hükümeti teşkilinin önünde iki engelin ortaya çıktığını söyledi.

El-Cezire kanalının internet sitesinde yer alan konuyla ilgili haberde, Fetih heyetinin Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın maliye ve içişleri bakanlarını seçme hakkı olması ve diğer bakanları istişareyle ve uzlaşıyla belirlenmesi noktasında ısrar ettiği belirtildi.

Haberde, Fetih heyetinin birlik hükümetinin geçici olduğu, Hamas ve Fetih arasındaki uzlaşıyla kurulduğu gerekçesiyle Filistin Parlamentosu’ndan güvenoyu alması gerekmediğini söylediği bildirildi.

Bu arada, Hamas Hareketi’nin bakanların tamamının uzlaşı ve istişareyle belirlenmesi noktasında ısrar ettiği ve Batı Yaka’da Selam Feyyad hükümetinde yer alan hiçbir bakanın yeni hükümette görev almamasını istediği, Fetih’in Feyyad hükümetindeki bazı bakanların tecrübesinden yararlanmayı arzu ettiğini söylediği fakat Hamas’ın bunu reddettiği kaydedildi.

Kaynaklar, Mısır’ın halen Fetih ve Hamas hareketleri arasındaki görüş ayrılığını gidermek için çaba sarf ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.