FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’de seçimlerden önce özgürlük ortamı sağlanmalıdır

Kudüs milletvekili Ahmed Atvan ile El-Halil milletvekili Semira El-Halayika, bugün (28 Mayıs Pazartesi) Kahire’de yapılacak toplantıya katılacaklardan Filistin Özerk Yönetimi zindanlarında alıkonan siyasi tutukluların çektiği sıkıntıya son vermelerini istedi.

Batı Yaka’da onurlu insanların güvenlik güçlerince ifade vermeye çağrılmasının durdurulması gerektiğini ifade eden milletvekilleri, siyasi gözaltıların ve ifade vermeye çağırmaların uzlaşı ruhuna aykırı olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Ahmed Atvan, uzlaşının şer’i açıdan zaruri milli bir maslahat olduğunu ifade ederek, Filistin halkının karşı karşıya olduğu tehlikelere ve Yahudileştirme çalışmalarına değindi.

Seçimlerden önce özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasını, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve gerekli ortamın sağlanmasını isteyen Atvan, Filistin halkının çıkarlarının kişisel çıkarların ve parti çıkarlarının önünde tutulması gerektiğini belirtti.

Milletvekili Semira El-Halayika da Kahire’deki toplantıya katılacak liderlere Batı Yaka’da özgürlüklere getirilen kısıtlamaları kaldırmadan toplantıdan ayrılmamaları çağrısında bulundu.

El-Halayika ayrıca, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve siyasi nedenlerden dolayı işten atılanların görevlerine iade edilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (15) içerik yüklenmiştir.