Filistin

Filistin’de seçimlerin ertelenmesi protesto ediliyor

Filistin Özerk Teşkilatı’nın genel seçimleri erteleme kararı, tepkilere yol açtı. Dün Gazze’de geniş çaplı gösteri düzenlenirken Hamas Lideri Heniyye kararı sert şekilde eleştirdi.

Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ın Filistin seçimlerini erteleme kararını kınamak ve Kudüs ile Mescidi Aksa’yı desteklemek için dün Cuma namazının ardından Gazze Şeridi’nde öfkeli protesto gösterileri düzenlendi.

Filistin’deki yerel kaynaklar, Gazze Şeridi’nin farklı beldelerinde onlarca öfke yürüyüşünün başladığını, binlerce Gazzelinin, Kudüs ve Mescidi Aksa’yı desteklemek için ana caddelere akın ettiğini ve Mahmud Abbas’ın kaybetme korkusundan önümüzdeki mayıs ayında yapılması planlanan seçimleri erteleme kararını protesto ettiğini bildirdi.

Yürüyüşlerde ellerinde Filistin bayrakları ve söz konusu erteleme kararını reddedip kınayan pankartlar taşıyan Filistinliler, Abbas’ı ve İsrail’i protesto etti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de, Filistin Özerk Teşkilatı’nın, İsrail makamlarının işgal altındaki Doğu Kudüs’teki seçimlere ilişkin bir cevap vermemesini bahane ederek 22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerini erteleme kararının esef verici olduğunu vurguladı.
Hamas hareketine bağlı El-Aksa televizyonuna açıklamalarda bulunan Heniyye, seçimler sonrası oluşturulması planlanan kurumlar yoluyla çözülmesi gereken birçok meselenin bulunduğunu belirtirken, bu nedenle seçimleri erteleme kararının, Filistin davasını büyük bir boşluğa sürüklediğini belirtti.

Heniyye, “Seçimleri ertelemek, aslında seçimleri iptal etmek ve Filistinlilerin siyasi haklarına el koymak anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde 29 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren Filistinli Liderler Toplantısı’nda Mahmud Abbas, yaklaşan seçimleri erteleme kararı aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.