FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’de uzlaşıya rağmen siyasi gözaltı operasyonları sürüyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Filistin sahasında yaşanan uzlaşı havasının ve bölünmüşlük halini sona erdirmek üzere Kahire’de yapılan görüşmelerin başarıya ulaşmasını ümit ettiğini ifade ederek, uzlaşı havasını bozmak isteyen güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da hâlâ siyasi gözaltıları sürdürdüğünü söyledi.

Ebu Zuhri, Quds Press’e verdiği demeçte, tamamlanması için çalışılan Filistin uzlaşısının silahlı mücadele dahil direnişin hiçbir türünü kınamadığını belirterek, “Hamas Hareketi olarak biz birçok grupla birlikte direnişin Filistin’in özgürlüğüne kavuşması için stratejik seçenek olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kahire’deki görüşmelerde üzerinde anlaşma sağlanan konulardan birinin de sivil halk direnişi olduğunu ifade eden Ebu Zuhri, sivil halk direnişinin silahlı direnişin alternatifi olmadığını ekledi.

Batı Yaka’daki siyasi gözaltılara da değinen Ebu Zuhri, siyasi gözaltıların hâlâ devam ettiğini ve bu dosyanın gerektiği gibi çözülmediğini bildirdi.

“Geçen ay Hamas üyelerinden yüzde 70’i gözaltına alındı” diyen Ebu Zuhri, uzlaşı konusunda Abbas-Meşal görüşmesinin ardından yeni bir olumlu havanın oluştuğunu fakat bazılarının bu havayı bozmak istediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.