FilistinHaberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Filistin’i desteklemek İslami bir vazifedir

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney bugün öğleden sonra HAMAS Siyasi Büro başkanı Halid Meş’al ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Filistin halkı ve direniş grupları özellikle HAMAS’ın göstermiş olduğu direnişi takdir ederek, “Filistin halkının tek kurtuluş yolu amel ve teşebbüs yanında Allah’a tevekkül, direniş ve mukavemettir” dedi.

Filistin meselesinin geleceğini, bölge halkına yönelik işlenen tüm zulüm, cinayet ve bütün zorluklara rağmen aydın ve umut verici olduğunu hatırlatan Rehber İmam Ali Hamaney, “İlahi zafer ve yardımın, Allah’a inanan ve onun yolunda cihad edenlerle olduğu Allah’ın kesin vaadidir” dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney konuşmasının bir diğer bölümünde ise Filistin olaylarının iki özelliğini açıklayarak bu olayı tarihin en büyük olaylarından biri zikretti ve “bu olayların bir yönü, Gazze halkının en ağır baskılar karşısında kendi direnişlerini sürdürmeleridir ve bir diğer yönü de görünüşte Müslüman olan bazı Arapların Filistin halkına karşı hıyanetidir” dedi.

HAMAS liderlerinin baskılar, tehditler ve siyasi oyunlar karşısındaki direnişinin çok değerli olduğunu hatırlatan İmam Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyetinin Filistin meselesini kendi öz meselesi kabul ettiğini ve onu desteklemeyi ise dini ve İslami vazifesi olarak kabul ettiğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney İran’ın Filistin meselesi karşısında sorumsuz bir konuma itilmesi için düşman’ın çok yoğun faaliyetler sürdürmekte olduğunu belirterek, “düşmanlar tüm yolları denediler ama başları taşa çarptı. Müstekbirliğin İran İslam Cumhuriyetine düşmanlığının asıl nedenlerinden biri Filistin meselesidir ve eğer şimdiye kadar İran Filistin meselesinde taviz verecek olsaydı, bu düşmanlıkların birçoğu olmazdı. Fakat biz bu olay karşısında direniyoruz ve vaz da geçmeyeceğiz” dedi.

İran halkının Filistin meselesine desteğini de hatırlatan Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “İran halkının Filistin meselesini ruhlarının en derinliğinde kabul etmeleri, bu olayı İran halkının ruh ve imanlarının en derinliğine kadar nüfuz ettiren rahmetli İmam Humeyni’nin varlığı sayesinde olmuştur” dedi.

Filistin meselesinin çözümlenmesi durumunda İslam ümmetinin sorunlarının büyük bir çoğunluğunun da çözümlenmiş olacağını vurgulayan Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi Siyonist İsrail rejiminin Filistin halkı aleyhindeki son tehditlerine temasla, “eğer Siyonist İsrail rejimi Gazze halkına yönelik yeni bir savaş açacak olursa bu kez daha ağır bir yenilgiye uğratılacak ve ağır darbe alacaktır, hatta önceki yenilgisinden daha fazla dünyada rezil-rüsva olacaktır” dedi.

Bu kabul’de HAMAS Siyasi Büro başkanı Halid Meş’al ise Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, İran halkı ve hükümetinin Filistin halkını desteklemedeki kahramanca tutum ve tavırlarını takdir ederek, Gazze şeridi ve Ürdün Nehri Batı yakasının son vaziyetiyle ilgili bilgi vererek, direnişin Hamas, direniş grupları ve Filistin halkının stratejik seçimi olduğunu ve kesinlikle siyasi-askeri baskılar karşısında teslim olmayacaklarını söyledi.

Meş’al Siyonist İsrail rejiminin Gazze halkı aleyhindeki son askeri tehdidine temasla, “Siyonist rejim eğer hataya düşüp yeni bir savaş başlatacak olursa bu kez daha ağır bir yenilgiye uğratılacaktır. Zira mümin Gazze halkı tüm baskılara rağmen şu anda 22 günlük savaş dönemine oranla daha yüksek bir moral ve iradeye sahiptirler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.