FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in Ayide mülteci kampındaki çatışmalar devam ediyor

Bugün (30 Ekim Perşembe) sabah namazından itibaren Mescidi Aksa’nın ikinci bir emre kadar ibadete tamamen kapatılmasına ve bu kutsal mabedin polis kuşatmasına alınmasına Batı Yaka’nın Beytlahim şehri yakınında bulunan Ayide mülteci kampındaki gençler de tepki gösterdi. Bugün ikindi vakitlerinde gençlerin gerçekleştirdiği gösteri ve eyleme işgal güçlerinin müdahale etmesi üzerine Filistinli gençlerle işgal askerleri arasında çatışmalar çıktığı bildirildi.

Mülteci kampındaki gençlerin kampın girişinde ve mezarlıkta toplanan işgalci askerleri taşladıkları ifade edildi. İşgal güçleri de eylem düzenleyen gençlerin üzerine gaz ve ses bombaları attılar. Olaylarda herhangi bir yaralanma olmadığı ifade edildi.

Bugün gündüz, Kudüs’te şehit Mu’tazz Hicazi’nin ailesine destek veren gençlerle işgal güçleri arasında da çatışma olmuş ve gençlerden birçok kişinin yaralandığı bildirilmişti. Mu’tazz Hicazi, aşırı siyonist haham Yehuda Glick’e dün akşam düzenlenen suikast girişimiyle ilişkili olduğu iddiasıyla bugün sabah evine düzenlenen çete baskınında şehit edilmişti.

Mescidi Aksa’nın müdürü Ömer el-Kisvani de işgal rejiminin bu kutsal mabedi ibadete kapatma kararıyla ilgili yaptığı açıklamada bu kararın ahmakça ve din savaşına sürükleyecek tehlikeli bir karar olduğuna dikkat çekti.

Ömer el-Kisvani yaptığı açıklamasında yaşanan gerginliklerin ve olayların arkasında işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı ibadete kapatma kararının olduğunu vurgulayarak, işgal rejiminin bu kararıyla olayların tüm sorumluluklarını üstlendiğini dile getirdi.

Ömer el-Kisvani açıklamasına siyonist rejimin Mescidi Aksa üzerindeki sultasının gayri meşru bir işgal olduğuna dikkat çekerek, bu mabetle ilgili herhangi bir karar verme yetkisinin bulunmadığını hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.