EkonomiFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in Batı Yaka bölgesi halkı Ramazan’ı boş ceplerle karşıladı

Temel gıda maddelerinin fiyatlarının sabitlenmesini ve tüketicilerin tüccarın açgözlülüğüne karşı korunmasını isteyen Batı Yaka sakinleri Ramazan’ı karşılarken fiyatların yüksekliğinden, maaşların çabucak erimesinden ve alım gücünün zayıflığından şikayetçi.

Munzir Subha, fiyatların yüksekliği ve Ramazan’da alınan malların fiyatlarının gelir düzeyine uygun olmaması nedeniyle Ramazan’ı karşılamanın ek ekonomik yük getirdiğini söyledi. Subha, maaşlarının sabit kalmasına rağmen alım gücünün her yıl daha çok düştüğünü belirtti.

Ekonomi uzmanı Munir El-Kuni ise, Ramallah hükümetinin yanlış ekonomi politikalarının faturasını vatandaşların ödediğini ifade ederek, fakirlerin yükünü azaltmak için temel gıda maddelerindeki verginin azaltılması gerektiğini söyledi.

İşsizlik oranının yüksekliği, maaşların erimesi, pahalılık ve dar gelirlileri koruma politikasının olmaması nedeniyle vatandaşlar arasında büyük öfke olduğunu belirten El-Kuni, Ramallah’taki Ekonomi Bakanlığı’nın fiyatların açıkça etiketlere yazılması mecburiyeti getirmesinin bir yararı olmadığını, gerçek anlamda kontrol yapılmadığı için kararın uygulanmayacağını, bazı temel tüketim maddelerinin fiyatlarına üst sınır getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.