FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in Calud beldesi sakinleri baskına gelen yahudi yerleşimcileri kovdu

Nablus kentinin güneyindeki Calud beldesi sakinlerinin dün gece Yahudi yerleşimcilerin kalabalık bir grup halinde beldeye baskın düzenleme girişimine karşı koyduğu bildirildi.

Yahudi yerleşim birimi karşıtı aktivist Beşşar El-Karyuti, bugün (6 Mayıs Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, onlarca Yahudi yerleşimciden oluşan grubun Calud beldesine saldırı düzenlediğini ve beldenin doğu kesiminde bulunan Abbad ailesine ait birkaç evi yakma girişiminde bulunduğunu söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin saldırdıkları evleri ateşe vermek amacıyla evlere molotof kokteyli attığını belirten El-Karyuti, belde halkının ve yerel koruma komitelerinin Yahudi yerleşimcilere karşı koyduğunu, Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında yaşanan çatışmanın ardından yerleşimcilerin beldeden kaçmak zorunda kaldığını ifade etti.

Calud beldesinde Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasında yaşanan çatışmalar sırasında işgal güçlerinin beldeye geldiğini ve yerleşimcilerin güvenli bir şekilde yakınlardaki Yahudi yerleşkesine ulaşmalarını sağladığı kaydedildi.

Bu arada, Abbad ailesinin sık sık Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına maruz kaldığı, ailenin evlerine ve arazilerine el koymak isteyen yerleşimcilerin Abbad ailesini baskınlarla göçe zorladığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.