FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in kararlarını Filistin Meclisi verir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) FKÖ Merkez Kurulu’nun işlevini çoktan yitirdiğini belirterek, bu kurulun alacağı herhangi bir kararın meşru olmayacağını ve Filistin halkını bağlamayacağını ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) bugün yayınladığı yazılı açıklamada, Filistin halkı için meşru kurumun FKÖ Merkez Kurulu veya Ulusal Kurulu gibi hukukiliği sona ermiş olan kurum ve kuruluşlar değil Filistin halkı ve Meclisi olduğunu dile getirdi.

Hamas’ın açıklamasında devamla şu ifadelere yer verildi: “Filistin Anayasasına göre karar alma mercii Filistin Meclisidir. Yeni meclis seçilip yemin edinceye kadar bu meclis anayasal yetkilere sahiptir ve görevini sürdürecektir. Filistin anayasasına göre Mahmut Abbas’ın başkanlık süresi Ocak 2009 tarihinde sona ermiştir. Abbas başkanlık koltuğuna ancak yeni seçimlere girip kazanarak yeniden oturabilir. Seçimin dışında yapılan uygulamalar pansuman nitelikli olup hukuki değildir.”

Hukuki bir dayanağı olmayan FKÖ Merkez Kurulu’nun alacağı bir kararı tanımayacağını belirten Hamas, Siyonist barbarlığa karşı ulusal kurum ve kuruluşları korumak için her türlü hileden uzak bir seçim yapılması gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.