FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in silahlı direnişe ihtiyacı var

Mısır Müftüsü Dr. Ali Cum’a İslam’ın düşmanın saldırılarını engellemeyi ve saldırgana karşı koymayı caiz gördüğünü belirterek, savunma cihadının Kur’an ayetleriyle de sabit olduğunu ifade etti.

Medine-i Münevvere’de düzenlenen terör konulu konferansa katılan Cum’a gelen sorulara verdiği cevapta şöyle dedi: “Uluslar arası Cenevre Anlaşmasının birinci ve ikinci kararları bile saldırgana karşı koymayı caiz görmüştür. Böyle bir direniş terör değil silahlı direniştir. Bu hüküm günümüzde Filistin için de geçerlidir.”

Cihad konusuna ve Müslüman idarecilerin buna ilişkin tutumlarına da değinen Cum’a, cihadın imkân ve güç gerektirdiğini ve bu konuda en güzel örneği Hz. Muhammed (s.a.s) ve ashabının sergilediğini belirtti.

Terörü İslam ile bağdaştırmak ve Müslümanları töhmet altında bırakmak için yapılan girişimlerle, terörü inceleyenlerin ağırlıklı olarak Müslümanların üzerinde durmasının çok önemli olmadığını belirten Mısır Müftüsü Ali Cum’a şöyle devam etti: “Uluslararası toplumun hazırladığı terör listesinde sadece 20 İslamî örgüt var. Geri kalanların hepsi başka din ve ideolojilere mensuptur.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.