FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin’in sorunları çözmek için kapsamlı bir diyaloğa ihtiyacı vardır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Vasfi Kubha, Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi Muhammed İştiyye’nin Hamas kabul etse de etmese de Mahmud Abbas’ın 14 Ağustos’ta seçim çağrısında bulunacağını söylemesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kubha, verdiği demeçte, Filistin’in iç ve dış sorunlarının çözümü için tek çıkış yolunun Filistin halkının siyasi temsilcilerinin katılımıyla yapılacak kapsamlı bir ulusal diyalog olduğunu söyledi.

Fetih Hareketi’nin Gazze Şeridi’nde oy kullanımı için elektronik imkanların kullanılabileceğini söylemesinin ve bu seçeneğin uygulanmaya kalkışılmasının fitneye sebep olacağını ifade eden Kubha, bu tür uygulamaların ve niyetlerin sorumluluk duygusunu yansıtmadığını belirtti.

Ulusal çıkarların seçimler dahil tüm konularda kapsamlı bir diyalog gerektirdiğini zorunlu kıldığını söyleyen Kubha, İştiyye’nin Fetih Hareketi Merkez Kurulu aracılığıyla Filistin sahasında ihtiyaç duyulan güven ortamını oluşturmak için çalışmasını ümit ettiğini bildirdi.

Kubha, işgal güçleriyle yapılan güvenlik koordinasyonuna ve Batı Yaka’daki siyasi gözaltılara son verilmesini, gasp edilen hayır kurumlarının sahiplerine iade edilerek yeniden açılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.