Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistinli 250 Çocuk Esir En Basit Haklarından Mahrum

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, 18 yaşından küçük 250 çocuğun işgal rejimi zindanlarında esir tutulduğunu bildirdi.

Heyet, her yıl 5 Nisan’da kutlanan Filistinli Çocuk Günü öncesi dün (4 Nisan Perşembe) yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin El-Aksa İntifadası’nın başladığı Eylül 2000’den bu yana işgal güçlerinin yaklaşık 10 bin çocuğu gözaltına aldığını ifade etti.

Söz konusu çocuklardan birçoğunun 18 yaşını geçtiği ve hâlâ esir tutuldukları kaydedilen bildiride, uluslararası toplum ve çocuk hakları savunucusu örgütler işgal rejimi zindanlarındaki Filistinli çocukların çektiği sıkıntılara son vermek için acilen duruma müdahaleye davet edildi.

Heyet, işgal güçlerinin Filistinli çocukları gece yarısı gözaltına alarak güvenlik merkezlerine götürdüğünü, yemek ve su verilmeyen çocukların şiddetli bir şekilde darp edildiğini söyledi.

Bildiride ayrıca, güvenlik merkezlerinde kötü muameleye, tehdit ve hakaretlere maruz kalan çocuklardan işkence ve baskı altında itiraf alındığı kaydedildi.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, Ekim 2015’te intifadanın başlamasından bu yana işgal rejimi zindanlarındaki Filistinli esir çocuk sayısının Şubat 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ve 400’ü aştığını belirtti.

Bildiride, son dört yılda Filistinli çocuk esirler konusunda bir takım gelişmeler yaşandığı, işgal rejiminin çocuk esirlere on yıl ve hatta müebbet hapse kadar çıkan cezalar verilmesine imkan sağlayan yasalar çıkardığı kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.